element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)element_72dpi (1)  

ETAPA FINALĂ O.N.S.S.

În perioada 24-26 Aprilie 2015, în localitatea Caracal judeţul Olt s-a desfăşurat faza finală a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar la Oină categoria gimnaziu – băieţi.

Activitatea a fost organizată conform regulamentului de Ministerului Educaţiei şi Cercetării  Ştiinţifice prin Inspectoratul Şcolar Judeţean Olt  beneficiind de sprijinul Direcţiei Judeţeană Pentru Sport şi Tineret Olt , Clubul Sportiv Şcolar  Caracal , Colegiul Naţional ,,Ioniţă Asan,, Caracal , suportul tehnic  fiind asigurat  de către Federaţia Română de Oină (F.R.O.).

Competiţia s-a bucurat de prezenţa a numeroase personalităţi dintre care domnul profesor  PRUNĂ TOMA – inspector de specialitate în cadrul I.S.J.Olt, profesor  TITU VÎRBAdirector Colegiul Naţional,,Ioniţă Asan,, metodist I.S.J.Olt. profesor EUGEN GRIGORI  Şcoala Gimnazială nr.1 Caracal , profesor  FRANGULEA  SERGIU – Preşedinintele Comisiei de Copii si Juniori al Federatiei Române de Oina , precum şi alţi oameni de sport sau simpatizanţi ai oinei.

Pentru a se stabili modalitatea de desfăşurare a competiţiei,în seara zilei de 24 aprilie2015, la Colegiul Naţional,,Ioniţă Asan,, Caracal a avut loc şedinţa tehnică în urma căreia s-a stabilit ca echipele participante (în număr de 8) să desfasoare competiţia sistem turneu  simplu (fiecare cu fiecare).

Tragerea la sorţi a fost urmatoarea:

  1. SIBIU                 SC. GIM.,,MATEI BASARAB,,TURNU ROŞU ;
  2. SUCEAVA SC. GIM. SALCEA;
  3. BUCUREŞTI LICEUL TEORETIC ,,JEAN MONNET,, SECTOR 1;
  4. BRĂILA ŞC.GIM.TICHILEŞTI;
  5. MARAMUREŞ SC.GIM.REMETEA CHIOARULUI
  6. ARAD LICEUL ,,IOAN BUTEANU,, GURAHONŢ ;
  7. OLT SC. GIM.NR.3 SLATINA ;
  8. CĂLĂRASI SC. GIM.NR.1 CURCANI

Festivitatea de deschidere , a fost organizată pe stadionul municipal ,,PARC ,, fiind prezidată de către domnul  profesor TOMA PRUNĂ– inspector de specialitate în cadrul I.S.J.Olt,  În discursul de deschidere dumnealui a urat tuturor echipelor participante ca cea mai buna echipa sa câstige ,iar organizatorilor  si in special domnului

director TITU VÎRBAN  multumiri pentru condiţiile  de cazare şi masă

Organizatorii au amenajat  două terenuri de oina  pentru desfasurarea competitie

Considerăm că, per total, jocul practicat la acest nivel a fost destul de bun, cu toate că unele echipe au fost pentru prima oară la o astfel de etală (Brăila,Olt,Caracal)ceea ce ne determină să credem că pe viitor o mare parte dintre cei care au fost prezenţi la această competiţie vor evolua cu brio la echipele de juniori.

Festivitatea de premiere s-a desfăşurat pe stadionul ,, Parc,, doamnul profesor TOMA PRUNĂ , a răsplătit eforturile făcute de participanţi astfel:

-M.E.C.S. prin I.S.J.Olt a oferit cupe pentru primele trei locuri şi diplome pentru toate echipele participante,

 

– Din partea F.R.Oină toate echipele au primit diplome iar sportivii clasaţi  pe locul I au primit  tricouri .

Arbitrajul asigurat de către cavalerii fluierului ai Federaţiei Române de Oină (Beresoae Cristian –Roman ,Moje Cristian –Baia Mare ,Comşa Vasile -Călăraşi, Gomonea Ioan- Sibiu) a fost bun.

În încheierea competiţiei domnul profesor TOMA PRUNĂ  a mulţumit tuturor participanţilor la activitate şi şi-a reafirmat disponibilitatea ca împreună cu F.R.O. să se implice în efortul de revigorare al sportului nostru naţional – oina pe meleagurile oltene.

Trebuie mentionat efortul deosebit facut de catre domnul profesor GRIGORE EUGEN inpreuna cu comisia  de organizare care au reusit, , sa duca la bun sfarsit sarcina de a organiza acesta competitie la un nivel inalt,

 

CLASAMENT FINAL

1.ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MATEI BASARAB” TURNU ROŞU-SIBIU

Profesor:LAURENŢIU VASILE ŞICLOVAN

2.ŞCOALA GIMNAZIALĂ SALCEA-SUCEAVA

Profesor:SORIN GĂLĂŢEANU

3.ŞCOALA GIMNAZIALĂ REMETEA CHIOARULUI

Profesor:MOJE CĂLIN

4.ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.1 CURCANI-CĂLĂRAŞI

Profesor:MAVRODIN CRISTIAN

5.ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR.3 SLATINA-OLT

Profesor:ENE NICUŞOR

6.LICEUL „IOAN BUTEANU” GURAHONŢ-ARAD

Profesor:AVRAM TEODOR CRISTIAN

7.ŞCOALA GIMNAZIALĂ TICHILEŞTI-BRĂILA

Profesor:MICU IONUŢ DOREL

Profesor:BĂCEANU DORIN GABRIEL

8.LICEUL TEORETIC „JEAN MONNET”BUCUREŞTI SECTOR 1.

Profesor:IONESCU MARCEL

REZULTATE

Nr.crt Echipa 1 2 3 4 5 6 7 8 Punctaj Locul
1 SIBIU   13-23 20-43 20-03 2-03 14-43 14-23 12-43 21 I
2 SUCEAVA 2-131   24-23 17-03 11-03 17-23 14-03 10-63 19 II
3 BUCUREŞTI 4-201 2-241   0-131 2-101 0-81 2-41 4-171 7 VIII
4 BRĂILA 0-201 0-171 13-03   3-51 2-61 2-31 8-121 9  VII
5 MARAMURES 0-21 0-111 10-23 5-33   8-53 11-03 9-33 17 III
6 ARAD 4-141 2-171 8-03 6-23 5-81   1-31 4-61 11 VI
7 OLT 2-141 0-141 4-23 3-23 0-111 3-13   2-41 13 V
8 CĂLĂRAŞI 4-121 6-101 17-43 12-83 3-91 6-43 4-23 15 IV